خلاصه کتاب جرینگ

خلاصه کتاب جرینگ

 

کتابی در باره رابطه نوجوانان با پدر ومادر ومشکلاتی که در اثر درک نکردن انها  بوجود می آید وبرخوردهای نادرست باعث میشود مشکلاتی از نظر روحی واحساسی داشته باشند که به آنها طرحواره می گویند وتا سالها با انسان می ماند ودر زندگی افراد تاثیر خوبی ندارد.

در این کتاب خصوصیات نوجوانی وهمچنین درد دلهای نوجوانان که اصلی ترین آن درک نشدن توسط  والدین است مطالبی بیان شده و در رابطه با خصوصیات مردان وزنان  در میانسالی اطلاعاتی به خواننده داده شده است.

در مورد برخورد با نوجوان بیان شده که: با نوجوانان در مورد خواسته آنها صحبت کنید.

وسربه سر وانتقاد ممنوع، حس مهم بودن را برانگیزیم وتحسین وتشویق فراموش نشودو لبخند یا دتان

نرود با دقت به حرفهایشان گوش دهید.

همچنین بیان شده که تربیت فرزندان از کودکی در خانواده می باشد وهنگامی که در کودکی ونوجوانی برسرشان فریاد می کشیم وتحقیرشان می کنیم و………

آنها را به نوعی با مشکلاتی در بزرگسالی روبه رو می کنیم که به آنها طرحواره می گویند .

باید به فرزندمان بفهمانیم که از اینکه در کنارمان است خوشحالیم وبه موقع او را آزاد بگذاریم تا شاد وخوشبین و…تربیت شود وکمتر گرفتار طرحواره شود.

البته می توان طحواره ها را شناسایی وکنترل کرد .تستی آماده شده تا با انجام ان نوع طرحواره را تشخیص داده وسپس درمان کنیم .

چند طرحواره را بررسی می کنیم

طرحواره بی کفایتی :فرد باور دارد که بدون کمک دیگران نمی تواند زندگی کند .وپدر ومادری که همه کار برای فرزندشان می کنن تا آب تو دلش تکان نخورد مسیول این ماجرا هستند.

برای رفع این معضل باید بسیار تلاش کرد مخصوصا باید روی باور کار کرد.

طرحواره های دیگر عبارتند از:طرحواره آسیب پذیری نسبت به ضرر وبیماری و طرحواره خود تحول نیافته /گرفتارو طرحواره استحقاق وبزرگ منشیو طرحواره خویشتنداری وخود انظباطی ناکافی وطرحواره ایثار و….

باید طرحواره هارا شناخت وآنها را کنار گذاشت تا طعم آزادی را احساس کنیم.

خواندن این کتاب روان وشیوا وساده را به همه توصیه می کنم.

موفق باشید

زهرا اسماعیل زاده متولد شهر یزد ودبیر دبیرستانهای یزد وعلاقه مند به آموزش والدین ونوجوانان برای داشتن یک رابطه صمیمی با یکدیگر .

برای عضو شدن کلیک کنید

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *