خاطره ای ناخوشایند از بی توجهی به نوجوان

خاطره ای ناخوشایند از بی توجهی به نوجوان

ماجرای فرشته

فرشته دختری کم‌حرف و گوشه‌گیر است و در کلاس اول دبیرستان درس می‌خواند. نمراتش بسیار پایین (زیر ده) است و والدینش هیچ احوالی از درسش نمی‌پرسند .

معلم ریاضیشان بعدازاینکه چند بار آزمون می‌گیرد با والدین دانش‌آموزانی که نمرات قابل قبولی ندارند صحبت می‌کند.

از والدین فرشته می‌خواهد که به مدرسه مراجعه کنند مادرش به دیدن معلم می‌رود و بعد از صحبت با او معلم ریاضی بسیار متأثر می‌شود .

مادرفرشته با ناراحتی وبغضی درگلو  می‌گوید: فرزندم از اینکه وضع مالی خوبی نداریم بسیار ناراحت است و مرتب به نداشته‌هایمان فکر می‌کند .

این اواخر اتفاقاتی افتاد که فرزندم را به کلی دگرگون کرد.

بی تدبیری خانواده

سه سال پیش یک النگو برای دخترم خریدم و سال گذشته شکست. قصد داشتم پولی جور کرده وبرایش النگوی دیگری بخرم، با توجه به باارزش بودن طلا، النگوی شکسته را در جایی نگهداری می‌کردم تا با جور کردن مبلغی پول، النگوی قبلی او را تعویض کنم.

متأسفانه دراین‌بین پدرشوهرم فوت کردند و همسرم باید برای مراسم عزاداری پدرش سهم خود را می‌پرداخت و آه در بساط نداشت.

متاسفانه النگوی شکسته را فروخت و پول آن را به خانواده‌اش داد.همسرم از این موضوع بسیار ناراحت بود اما فکر می کرد چاره ای ندارد وتنها راه فروش این النگو است.

همسرم به فرزندانم علاقه دارد و از اینکه مجبور به فروش النگوی فرشته شد بسیار ناراحت بود و قول داد در اولین فرصت النگوی دیگری برایش بخرد.

متأسفانه اوضاع مالی ما بهتر نشد .

وتاکنون هیچ پولی برای خرید النگوی دخترم جور نشده است .فرشته  بسیار از رفتار پدرش ناراحت است ومدتهاست لای کتاب‌هایش را باز نمی‌کند و ناراحت و افسرده است و من هم بسیار نگران وناراحتم وکاری از دستم ساخته نیست بجز دلداری وامید دادن به فرزندم نتیجه ای هم نداشته است.

معلم ریاضی چند راهکار به مادر فرشته پیشنهاد کرد ازجمله اینکه با مشاور مدرسه هم صحبتب داشته باشدومشکل فرشته را مطرح کند.

افکار معلم

این داستان واقعی ودردناک معلم را به فکر فرو برد . هرچقدر هم که من خوب درس بدهم .دانش اموزی مثل فرشته چگونه می تواند درس را بفهمد .در درون او غوغایی برپاست واحتمالا همیشه در افکار خود غرق است.

ای کاش پدر ومادر ها بیشتر به فرزندانشان توجه داشتند .ای کاش این پدر زحمتکش ومهربان راه دیگری برای مشکلش پیدا کرده بود ودختر نوجوانش را درگیر این ماجرا نکرده بود .وهزاران ای کاش دیگر…

نتیجه

متأسفانه مشکلات مالی و نداشتن هوش اقتصادی اثرات بسیار ناخوشایندی بر خانواده‌ها و نوجوانان دارد. بعضاً برای رسیدن به خواسته‌هایشان حاضرند دست به هر کاری بزنند.

دوستی‌های خیابانی، ارتباط با جنس مخالف و…نتیجه مشکلات مالی می‌تواند باشد بعضی از دختران با گرفتن هدایایی از طرف پسران با آن‌ها رابطه برقرار می‌کنند.

از این قبیل ماجراهای دردناک که در رابطه با مشکلات مالی است بسیار زیاد در اقشار کم‌درآمد دیده می‌شود.

اما در همین اقشار کم‌درآمد بعضی از والدین با مدیریت صحیح منابع مالی و تلاش برای درآمد بیشتر زندگی بی‌دردسری را برای خود و خانواده‌شان فراهم کرده‌اند.

بعضی از خانواده‌ها درآمدشان را نمی‌توانند بیشتر کنند اما سعی می‌کنند بامحبت وامید بخشیدن به فرزندان آن ها از افسردگی و ناراحتی‌شان جلوگ.یری کنند.

 

زهرا اسماعیل زاده متولد شهر یزد ودبیر دبیرستانهای یزد وعلاقه مند به آموزش والدین ونوجوانان برای داشتن یک رابطه صمیمی با یکدیگر .

برای عضو شدن کلیک کنید

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *